Dla nas to magiczne miejsce

Mamy nadzieję, że dla Ciebie też takie będzie.

MUSISZ TO ZOBACZYĆ!

Fantastyczne miejsca w naszej okolicy!

Kompleks Osówka

Kompleks Osówka

Kompleks Osówka (tajemnicze podziemne miasto) znajduje się na południowym i wschodnim zboczu góry Osówka w gminie Głuszyca. Jest to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w ramach programu Riese. Podziemna część składa się z trzech sztolni leżących na różnych wysokościach. Wloty dwóch sztolni oddalone są od siebie o 170m. Całość jest jednym wielkim wyrobiskiem połączonym ze sobą systemem wyrobisk chodnikowych i komorowych. Długość (zinwentaryzowanych) podziemnych wyrobisk tego kompleksu wynosi 1700m. Głównymi budowlami naziemnego kompleksu są „Kasyno” i „Siłownia”. W rejonie gminy Głuszyca w powiecie wałbrzyskim budowano jednocześnie 7 kompleksów: Osówka, Rzeczka, Włodarz, Soboń, Gontowa, Jugowice Górne i Książ.

Góry Sowie

Góry Sowie

Góry Sowie, to teren pełen tajemnic, legend o ukrytych skarbach, to sztolnie niewiadomego przeznaczenia wydrążone podczas minionej wojny w górach, penetrowane przez eksploratorów i poszukiwaczy skarbów, to tajemnicze budowle w lesie. Niektóre z nich można zwiedzić, inne są niedostępne lub czekają na swoje odkrycie.
A wszystko to w otoczeniu czystej, nieskażonej przemysłem przyrody, w której dobrze czują się i ludzie i zwierzęta.

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej.

Podziemna Trasa Turystyczna w Nowej Rudzie

Podziemna Trasa Turystyczna w Nowej Rudzie

Kolejka podziemna pierwsza w Polsce a czwarta w Europie. Niegdyś służyła do przewozu górników, dzisiaj można z niej skorzystać kończąc zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Pociąg składa się z lokomotywy i trzech wagonów, w których jednocześnie może być przewożonych trzydzieści sześć osób, które na pewno doświadczą niewygód związanych z pracą w kopalni.

Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

Jesteśmy najstarszą Kopalnią w Polsce. W czasie wydobycia była ona jedną z najniebezpieczniejszych w Europie. Nasza Kopalnia jest również jedną z najlepiej oddających rzeczywistość i trud pracy górników. Tysiące eksponatów, działające maszyny, narzędzia – to wszystko można zobaczyć i dotknąć. Wśród wystaw w tematyce górnictwa i kopalni posiadamy również Wielką Wystawę Modeli Samochodów (ponad 2500 eksponatów) z kolekcją klocków LEGO z postaciami i maszynami z filmu Star Wars (Gwiezdne Wojny).

Muzeum Broni w Świdnicy

Muzeum Broni w Świdnicy

W Świdnicy istnieje jedyne w Polsce, unikatowe całkowicie prywatne Muzeum Broni i Militariów. Placówka ta istnieje od 2001 roku, lecz jej historia sięga roku 1999 kiedy to uzyskała statut nadania od ówczesnego Ministra Kultury. Właścicielem i twórcą muzeum jest Stanisław Gabryś. W Muzeum zgromadzono ponad 1000 sztuk militariów, w tym około 150 sztuk broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej od pierwszych karabinów iglicowych XIX wieku do broni lat pięćdziesiątych XX wieku. Ogrom eksponatów datowanych jest na czasy II wojny światowej. Na wystawach możemy oglądać takie eksponaty jak karabiny, pistolety, rewolwery, moździerze, moździerze okopowe, pistolety maszynowe. Część zgromadzonych obiektów jest unikatowe w skali kraju. W ciągu najbliższego czasu do muzeum trafi broń będąca na wyposażeniu Wojska Polskiego po 1945 roku. Będą to czołgi, samoloty, wozy opancerzone czy armaty. Niedawno trafiła do muzeum stacja radarowa RW-31. Muzeum prowadzi także dział dydaktyczny, który wygłasza prelekcje na tematy broni i militariów, oferuje usługi przewodnicze, a niedługo zostanie oddany dział Twierdzy Świdnickiej. Dodatkową atrakcją jest przymuzealna strzelnica na której można spróbować swych sił strzelając bronią krótką, maszynową i pneumatyczną.

Masz pytania?

Zapytaj o więcej szczegółów!

Translate »