Projekt Riese

Odkryj tajemnice Gór Sowich

Szlakiem Riese

Góry Sowie to malownicze i nieodkryte turystycznie pasmo górskie w Sudetach.
Historia odciskała tutaj swoje piętno na przestrzeni wieków. W czasie II Wojny Światowej Niemcy Hitlerowskie realizowały w tych górach jeden z najtajniejszych swoich projektów o kryptonimie RIESE. Na obszarze kilkudziesięciu km kwadratowych powstało wiele kompleksów podziemnych, niewiadomego przeznaczenia obiekty naziemne, linia kolejowa, drogi, infrastruktura itp.
Mimo upływu 70 lat od zakończenia II WŚ nikt w sposób jednoznaczny nie potrafi odpowiedzieć czemu miał służyć ten projekt.

Pakiet „Szlakiem RIESE”

Chcąc wprowadzić Państwa w świat tajemnic zabierzemy Was na niesamowitą wyprawę „Szlakiem RIESE”. W czasie całodziennej wędrówki po Górach Sowich będziecie Państwo mogli zobaczyć miejsca znane i udostępnione turystom, ale także obiekty do których nie biegną żadne szlaki i niewielu jest ludzi, którzy je znają.
W ten świat wprowadzi Was specjalnie dedykowany dla grupy przewodnik, z którym spróbujecie stawić czoła tej zagadce.

Wyprawa rozpocznie się od zwiedzania największej atrakcji Dolnego Śląska, Podziemnego Miasta Osówka, a następnie będziemy oglądać pozostałości tej nieukończonej budowy.
Wędrówka będzie prowadzona „ścieżką krzywą” i przez cały dzień, więc wymagamy od uczestników dobrego obuwia i odzieży turystycznej. Podczas wyprawy, przy ognisku zjemy gorący posiłek. Jeżeli Państwo będziecie chcieli spróbować swoich sił w samodzielnym „nawigowaniu”, to nasz przewodnik spróbuje nauczyć was czytania mapy i posługiwania się busolą.

Pakiet dedykowany grupom zorganizowanym, minimum 12-osobowym.

Pakiet „Zagadka Góry Gontowa”

Dla wszystkich pragnących poznać piękno Gór Sowich i otrzeć się o ich wielką tajemnicę proponujemy wyprawę na zbocza Góry Gontowa.

Zachęcamy do pieszej wycieczki, w której mogą uczestniczyć osoby od lat 10. Trasa i czas są tak dobrane, by nie sprawiły problemu osobom o przeciętnej sprawności fizycznej. Trasa dostępna jest o każdej porze roku (za wyjątkiem dużych opadów śniegu w zimie). W wycieczce może uczestniczyć 15 osób, które będą znajdowały się pod opieką naszego przewodnika. Wprowadzi on Państwa w aurę tajemniczości, jaka otacza tą okolicę.

Chcielibyśmy Państwu zaprezentować pozostałości po budowie kompleksu „Gontowa”, który wchodził w skład projektu „Riese”.

Do dnia dzisiejszego tajemnica tej budowy nie została wyjaśniona. Chcąc przybliżyć Państwu ten temat, opowiemy w pasjonujący sposób i pokażemy wszystko, co warte jest Państwa uwagi. Towarzyszyć będzie nam legenda o ukrytych transportach z dziełami sztuki, wysadzanie przez Niemców wejść do sztolni i pytania: co ukryto? Co zamaskowano? Co miało pozostać w tych podziemiach? W trakcie wycieczki zaprosimy Państwa na ognisko z pieczeniem kiełbasek i gorącą herbatę.

Pakiet dedykowany grupom zorganizowanym, minimum 12-osobowym.

Tajemnica Gontowej

Materiał przygotowany przez TV Kłodzk

Masz pytania?

Zapytaj o więcej szczegółów!

Translate »